joomla tema
joomla

Joomla! Nedir?

 

Adını "cümle" kelimesinden alan Joomla! geniş katılımlı bir proje ekibine sahip, son derece gelişmiş ve kullanıcı arayüzü bir o kadar basit olan bir "CMS" yani İçerik Yönetim Sistemidir. Joomla! size, internet sitelerinizi ve bağlı uygulamaları hazırlarken yardım eder. En iyisi de Joomla! herkesçe kullanılabilir ve geliştirilebilir olan, dilediğiniz gibi değiştirmekte özgür olacağınız, açık kaynak kodlu, ücretsiz, gerçek bir özgür yazılımdır. Ayrıca Joomla! bu içerik yönetim sistemi etrafında oluşturan sosyal topluluğuk felsefesidir.

 

Dünyadaki yerine baktığımızda, 2005 doğumlu Joomla!'nın basit kişisel sayfalardan profesyonel kurumsal sitelere kadar her alanda kullanıldığını görüyoruz. Kurumsal web siteleri ve portal uygulamalrı, çevrimiçi e-ticaret uygulamaları, küçük ve orta ölçekli işletme siteleri, dernek ve çeşitli organizasyonlar, devlet siteleri, işletme içi ve işletmeler arası kapalı ağ uygulamaları, okullar, dînî kurumlar, kişisel ve gurup sunumları, dergi, gazete, çeşitli e-yayınlar ve daha aklınıza gelebilecek pek çok internet yayını için Joomla! kullanılmaktadır.

 

Joomla! ile uyum içinde çalışmak üzere, her gün geliştirilerek bir yenisi sunulan, yine açık kaynak kodlu yan uygulamaları ile Joomla! sizi bir webmaster yaparken, şirketiniz için de bu konudaki istihdam ve satın alma maliyetini düşürür. Joomla!'nın gücüne örnek olarak http://www.aa.com.tr/, http://www.turkishny.com/, http://www.quizilla.com, http://gsas.harvard.edu, http://www.unric.org siteleri incelenebilir. Joomla! uygulamaları güvenli yapısıyla halen Türkiye’de resmî kurum ve kuruluşlar da dahil çokça web yayını için tercih edilmektedir. Dünyada ise Birleşmiş Milletler, Harvard Üniversitesi, Citibank, Ebay, Ikea, PizzaHut, McDonalds, General Electrics gibi devler tarafından tercih edilmektedir.

 

Joomla!'nın gerek yapısal gerekse sunum bilgisi gerektirmeyen mantıkî düzeni ve basit kullanımlı yönetim arayüzü, daha önce bu tür çalışmaları hiç yapmamış hatta teknolojiden uzak kullanıcılar için dahî kısa zamanda kolay bir yönetim tecrübesi edinebilmeyi sağlar. Joomla! ile internet üzerinde resimli, karşılıklı paylaşımlı dinamik bir ortam hazırlamak, içerik ekleyip düzenlemek, işletmenizin profesyonel reklam ve sunumunu yapmak, hatta geniş kitlelere hitap eden sosyal ve e-ticaret siteleri hazırlamak, herkes için gayet kolaydır.