joomla tema
joomla

8-Hosting (Barındırma Hizmeti)

Bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda/sunucuda tutulmasıdır. 

 

İnternette site yayınlamak için özel olarak üretilmiş, internet omurgasına çok hızlı bağlantısı olan, yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayarda (sunucuda) yayınlamak istediği dosyaların saklanması gerekir. Web siteye ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.

 

Site yaparken ihtiyacınız olan en düşük hosting özellikleri şu şekilde olabilir. 100 MB alan, 2 GB aylık trafik. Buradaki alan boyutu, sitenize yükleyeceğiniz resim, fotoğraf, yazı gibi nesnelerin boyutlarının ulaşabileceğini toplam miktarı gösterir. 

 

Trafik miktarı ise sitenizi dolaşan ziyaretçilerin bu nesneleri gördüğü esnada nesnelerin görüntülenmesi için harcanan erişim miktarıdır. Kısaca sitenizdeki 100kb boyutunda 10 adet resim varsa ve bu resimler ayda 2.000 kişi tarafından görüntüleniyorsa, harcayacağınız trafik miktarı 100kb x 10 x 2000 = 2.000.000 kbtır. Yani yaklaşık olarak 2GB trafik tüketmeniz için 1 MB'lık bir resmi ay içerisinde 2000 kişinin görüntülemesi gerekir. Trafik miktarı her ayın ilk günü sıfırlanır. Kullanılmayan trafikler bir sonraki aya aktarılmaz.

 

Hosting yani barındırma hizmetini farklı firmalardan temin edebilirsiniz. Bunun için Linux işletim sistemi olan, tercihen cPanel kontrol paneli kullanan ve sunucuları Türkiye'de bulunan firmaları seçmelisiniz. Firma seçerken google.com üzerinden şikayet forumlarını okumayı ihmal etmeyiniz. Bir firma isminde karar kılmışsanız, son kararınızı vermeden önce mutlaka google.com üzerinde arama yapınız ve arama yaparken "firma ismi şikayet", "firma ismi problem" şeklinde arama yaparak şikayet konusu varsa, o konularu okuyarak son kararınızı veriniz.

 

Joomla Uyumlu Hosting hizmeti konusunda size yardımcı olmamızı istiyorsanız, buradan irtibata geçebilirsiniz.