joomla tema
joomla

6-IP adresi (Internet Protocol Address)

İnterneti ya da TCP/IP protokolünü kullanan diğer paket anahtarlamalı ağlara bağlı cihazların, ağ üzerinden birbirleri ile veri alışverişi yapmak için kullandıkları adres. Bu tanım size çok karışık geldiyse daha basit anlamda şöyle tanımlayabiliriz. İnternette yer almak için bir İnternet protokol numaranızın olması gerekir. Buna IP Adres (İnternet Protokol Adres) denilmektedir. İnternetteki her bilgisayarın bir IP adresi vardır. Diğer bir bilgisayarla bağlantı kurabilmek için karşı bilgisayarın IP adresinin tanınmış olması gerekir. İnternetteki diğer bilgisayarlar sizi bu IP numarası sayesinde bulurlar.

 

Ip adresini nereden temin edeceğim diye düşünmeyin. Sonraki adımlarda açıklayacağımız Hosting hizmetini aldığınız yer, ip adresini size ücretli yada ücretsiz olarak temin edecektir.

 

Bir hosting hizmetinin yanında ücretsiz olarak verilen IP adresi paylaşımlı IP adresidir. Bir IP adresi üzerinden farklı onlarca site bulunabilir. Bunun teknik olarak sitenize hiç bir zararı yoktur.

 

Fakat alışveriş sitesi gibi güvenli ödeme sayfalarına ihtiyaç duyduğunuz bir siteniz olsun istiyorsanız, hosting hizmetini sağladığınız yerden Sabit IP (Statik IP) talep etmelisiniz. Böylelikle size verilen IP adresi sadece sizin sitenize ait olacaktır.