joomla tema
joomla

4-Sitemde ne yayınlayacağım?

Bundan önceki adımlarda kuracağınız site türüne karar verdiniz, rakip siteleri incelediniz.

 

Bu aşamada sitenizin içeriğinin ve tam olarak amacının ne olacağına karar vermelisiniz. Ardından sitenizde yer almasını düşündüğünüz içerikleri temin etmeniz gerekiyor.

 

Bir fotoğraf yada resim galerisi sitesi kuracaksanız internet sitenizde yayınlayacağınız resimleri bir klasör içerisinde toplamaya başlamalısınız. Hatta bu resimleri toplarken sitenizde olmasını istediğiniz kategorilere göre ayrı klasörlerde depolamalısınız.

 

Eğer firmanıza ait bir site hazırlayacaksanız, firmanız ile ilgili dökümanları hazırlamalısınız. Ürünlerinizi tanıtmayı düşünüyorsanız, ürünlerinizin fotoğraflarını temiz etmelisiniz.

 

  • Bir firma sitesi için detaylı açıklama yapmak gerekirse; 
  • Firmanızın logosu var mı,
  • Firmanız ve ürünlerinizle ilgili gerçek veya temsili resimler,
  • Sitenize ilk girişte ziyaretçilere ne iş yaptığınızı anlatmak için kısa ve öz bir yazı hazırlamalısınız. Mesela “Araç lastikleri, bakımı ve tamiri konusunda 30 yıllık tecrübesini aile şirketi bünyesinde toparlayıp 2010 yılında kurumsal olarak faaliyete başlayan Firma Adı Otomotiv, günümüze kadar kaliteli hizmet anlayışını sürdürerek yoluna devam etmektedir.” gibi,
  • Ziyaretçilerin firmanızla ilgili detaylı bilgiye sahip olacağı Hakkımızda sayfası. Bu bölümde firmanın "tarihçesi, vizyonunuz, misyonunuz, sizi rakiplerden ayıran özellikleriniz, müşteri memnuniyeti konusundaki uygulamalarınız..." şeklinde kısa kısa yazılar hazırlamalısınız,
  • Ürünlerimiz/Hizmetlerimiz sayfasında sunmayı düşündüğünüz ürünler ve açıklamalarını hazırlamalısınız,
  • Firmaya ait iletişim bilgileri, google maps üzerinden ulaşım haritası, firma yetkilileri gibi bilgileri temin etmelisiniz,
  • Siteniz için önemli olan 20 kelimeyi seçmelisiniz. Bu 20 kelime sizi arama motorlarında ön plana çıkartacağı için tam olarak işinizi yansıtan kelimeler olmalıdır.
  •  

Sitenizin dokümanlarını hazırlarken burayı dikkatle okuyunuz.

 

İnternet müşterisi seçim yapma hususunda geniş bir sahaya sahiptir. Bu durumda, müşterinin kısa bir süre içerisinde, birkaç internet sitesi arasında yaptığı tercihte elenmeniz an meselesidir. Bu tercihteki değerlendirme, sadece ürünün veya hizmetin fiyatı üzerinden yapılmaz. Ürün hakkında belirttiğiniz detayların miktarı ve inandırıcılığı da önemlidir. Sitenizin kurum kimliğinizi yansıtabilen profesyonel bir tasarımının olması da bu hususta önemli bir faktördür. Aynı zamanda ziyaretçi yani potansiyel müşteri, internet sitenizde muhtemel sorularının yanıtlarını da bulmak ister. 

 

Burada yazmaya çalıştığımız bilgi ve belgeler haricinde sitenizde yayınlamayı düşündüğünüz diğer belgeleri de bilgisayarınızda depolayınız.

 

Şimdi ihtiyacımız olan altyapı hakkında bilgi sahibi olmaya sıra geldi.